Presa catalană a descris într-un singur cuvânt arbitrajul lui Radu Petrescu de la meciul Barcelonei

radu petrescu Antwerp Barcelona Godwin Antwi Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 10:14
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 10:13

O brigadă din România cu Radu Petrescu la centru a fost delegată la meciul Barcelona - Antwerp 5-0, din grupa H a Ligii Campionilor.

Radu Petrescu a fost ajutat la cele două linii de Radu Ghinguleac și Mircea Grigoriu, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Marcel Bîrsan. În camera VAR s-au aflat Cătălin Popa și Ovidiu Hațegan.

Radu Petrescu, lăudat de catalani după Barcelona - Antwerp 5-0

Barcelona a rezolvat rapid partida, iar la pauză conducea cu 3-0 după reușitele lui Joao Felix și Robert Lewandowski, dar și a autogolului semnat de Jelle Bataille. În actul secund, Gavi și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Joao Felix a izbutit dubla.

Pubicația catalană Mundo Deportivo i-a dedicat după un meci un material amplu lui Radu Petrescu. Arbitrajul românului a fost rezumat într-un singur cuvânt: "simplu".

Jurnaliștii catalani au punctat ulterior mai multe decizii corecte luate de Radu Petrescu pe durata meciului, însă au subliniat că românul a avut parte de o partidă simplă, care nici nu a necesitat intervenția VAR.

"Într-un meci dominat de FC Barcelona, arbitrul român Radu Petrescu a fost mereu bine poziționat și a aplicat corect regula avantajului în numeroase ocazii. Meciul i-a permis să nu alerge prea mult.

Petrescu a avut un criteriu de sancționare uniform: a sancționat de 10 ori Barcelona și de opt ori pe Antwerp. A procedat corect în minutul 35, când nu a acordat un penalty pentru un posibil henț al lui Coulibaly. A luat decizia corectă și în minutul 78, când, la fel, nu a sancționat cu penalty un presupus henț al unui fundaș al oaspeților.

A avut meciul sub control tot timpul și a avut un stil preventiv de arbitraj, arătându-i corect cartonașul galben lui Gavi pentru o ținere a lui Keita.

Arbitrul VAR, Cătălin Popa, nu a trebuit să intervină, având în vedere că nu au existat faze controversate. De obicei, meciurile din Liga Campionilor tind să aibă un plus de dificultate pentru arbitri, dar ieri, cu un rezultat clar de la început, românului Radu Perescu i-a fost simplu", a scris Mundo Deportivo.

Barcelona este lider în grupa H după prima rundă, la egalitate cu FC Porto. În etapa următoare, pe 4 octombrie, catalanii vor juca pe terenul formației portugheze.