VIDEO Preliminarii Euro: minunea de la Chișinău, recordul lui Cristiano Ronaldo și victorie istorică pentru Luxemburg

preliminarii euro 2024 Cristiano Ronaldo Ion Nicolaescu nationala moldovei Robert Lewandowski Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 09:45
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 09:55

Marți s-au desfășurat mai multe partide în cadrul grupelor de calificare la Campionatul European din 2024.

Naţionala Republicii Moldova a reuşit o victorie neaşteptată în faţa Poloniei, cu scorul de 3-2 (0-2), marţi seara, la Chişinău, în preliminariile EURO 2024 la fotbal.

Moldova, revenire de senzație cu Polonia: 3-2 după 0-2 la pauză

Polonia, antrenată de portughezul Fernando Santos, a condus la pauză cu 2-0, prin golurile marcate de Arkadiusz Milik (12) şi Robert Lewandowski (34). Gazdele au redus din diferenţă prin Ion Nicolaescu (48), iar pe final au reuşit să mai înscrie de două ori, prin Nicolaescu (79) şi Vladislav Baboglo (85).

Portarul Dorin Răilean (Unirea Dej) a fost integralist, Vitalie Damaşcan (FC Voluntari) a fost schimbat la pauză cu Virgiliu Postolachi (UTA), iar portarul Dumitru Celeadnic (Poli Iaşi) a fost rezervă.

Mattias Kait de la Rapid, integralist pentru Estonia contra Belgiei

În alt meci, Albania a învins Feroe cu 3-1, în deplasare, la albanezi fundaşul Naser Aliji (FC Voluntari) fiind rezervă.

Mijlocaşul Mattias Kait (Rapid Bucureşti) a fost integralist la naţionala Estoniei, învinsă acasă de Belgia la scor de forfait, 3-0.

Luxemburg, victorie istorică: 2-0 cu Bosnia și Herțegovina

Modestas Vorobjovas (ex-Chindia Târgovişte) a jucat în repriza a doua pentru Lituania, învinsă de Ungaria cu 2-0, la Budapesta.

O surpriză a produs şi Luxemburgul, care a învins Bosnia-Herţegovina cu 2-0, în deplasare. Gazdele au ratat un penalty la 0-1, care ar fi putut schimba soarta partidei.

Cristiano Ronaldo, decisiv la meciul 200 jucat pentru Portugalia

Portugalia a obţinut a patra sa victorie consecutivă (golaveraj 14-0), 1-0 cu Islanda în deplasare, unicul gol fiind marcat de Cristiano Ronaldo (89), după ce gazdele rămăseseră în zece oameni.

Ronaldo a marcat golul său cu numărul 123 la naţională, chiar la selecţia 200.

Rezultatele de marţi din preliminariile CE 2024

Grupa A

Norvegia - Cipru 3-1

Au marcat: Ola Solbakken 12, Erling Haaland 57 - penalty, 60, respectiv Grigoris Kastanos 90+3.

Meciul Scoţia - Georgia a fost întrerupt din cauza ploii torenţiale.

Insulele Feroe - Albania 1-3

Au marcat: Odmar Faero 45+1, respectiv Nedim Bajrami 19, Kristjan Asllani 51, Ernest Muci 90+1.

Sokol Cikalleshi (Albania) a ratat un penalty în min. 32.

Moldova - Polonia 3-2

Au marcat: Ion Nicolaescu 48, 79, Vladislav Baboglo 85, respectiv Arkadiusz Milik 12, Robert Lewandowski 34.

Estonia - Belgia 0-3

Au marcat: Romelu Lukaku 37, 40, Johan Bakayoko 90.

Bulgaria - Serbia 1-1

Au marcat: Kiril Despodov 47, respectiv Darko Lazovic 90+6.

Ungaria - Lituania 2-0

Au marcat: Barnabas Varga 32, Roland Sallai 83.

Bosnia-Herţegovina - Luxemburg 0-2

Au marcat: Yvandro Borges Sanches 4, Danel Sinani 74.

Amir Hadziahmetovic (Bosnia) a ratat un penalty în min. 56.

Islanda - Portugalia 0-1

A marcat: Cristiano Ronaldo 89.

Cartonaş roşu: Willum Thor Willumsson (Islanda, 80).

6 Liechtenstein 4 0 0 4 0-14 0

* Primele două clasate din fiecare grupă se califică la turneul final din Germania.