VIDEO Nebunie pe străzile din Chișinău, după ce Republica Moldova a învins Polonia lui Lewandowski!

Republica Moldova Chisinau Polonia Robert Lewandowski Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 08:55
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 09:58

Republica Moldova a produs surpriza în runda a patra din preliminariile EURO 2024.

Republica Moldova a produs surpriza serii după ce a învins naționala lui Robert Lewandowski. Polonezii au trecut în avantaj prin golul lui Milik, în minutul 12, chiar din pasa superstarului de la FC Barcelona, care iar apoi i-a returnat „favorul” căpitanului, care a dublat avantajul naționalei sale, în minutul 34.

Totul decurgea către o victorie sigură a oaspeților. Însă, Ion Nicolaescu a fost autorul unuei duble de senzație, în minutele 48 și 79, ca în minutul 85, lovitura de cap a lui Vladislav Baboglo să le aducă moldovenilor prima victorie din Grupa E de calificare la Campionatul European din 2024.

Petrecere pe străzile din Chișinău după victoria cu Polonia

Cei peste 10.000 de spectatori de pe stadionul din Zimbru au savurat din plin victoria naționalei lor și au avut șansa să asiste la o revenire istorică. Fericiți din cale afară datorită succesului Republicii Moldovei, locuitorii din Chișinău au continuat petrecerea și pe străzile orașului, unde au claxonat și aplaudat zeci de minute bune după ce partida s-a încheiat.

Clasamentul Grupei E după patru meciuri

În urma acestei victorii, Republica Moldova a depășit-o pe Polonia în clasament după patru meciuri și a acumulat 5 puncte. A mai remizat cu Insulele Feroe, 0-0, și Cehia, 1-1, și a pierdut cu Albania, 0-2.

1. Cehia - 7 puncte

2. Albania - 6 puncte

3. Republica Moldova - 5 puncte

4. Polonia - 3 puncte

5. Insulele Feroe - 1 punct

La Campionatul European din 2024 se califică direct primele două echipe clasate din grupe.