Pep Guardiola, la picioarele unui fotbalist de la Manchester City: „Cel mai bun jucător”

Pep Guardiola Manchester City Phil Foden Fotbal extern Pep Guardiola
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 20:49
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 20:51

Manchester City a revenit spectaculos în meciul cu Manchester United (de la 0-1) și s-a impus cu 3-1,  în derby-ul etapei a 27-a din Premier League.

La finalul partidei, Pep Guardiola, antrenorul lui City, l-a lăudat pe unul dintre fotbaliștii săi, Phil Foden, care a reușit o „dublă” în meciul de duminică seară.

• 18 de goluri și 10 pase decisive a strâns Phil Foden în cele 40 de meciuri disputate pentru City în acest sezon, în toate competițiile.

„În prima repriză ne-am grăbit. Manchester United este o echipă foarte bună pe tranziție și te pedepsește daca îi lași spații.

În repriza a doua, toate lucrurile au mers în direcția pe care ne-am dorit-o. Phil Foden ne-a ajutat foarte mult, este un fotbalist foarte talentat, este mult mai matur, acoperă multe zone în teren. Are o mentalitate bună, este cel mai bun jucător din Premier League în acest moment. Iubește să joace fotbal și să se antreneze.

Nu putem controla ce fac Liverpool sau Arsenal, știm doar ce avem noi de făcut. În acest moment, avem mai multe puncte decât aveam sezonul trecut după tot atâtea meciuri. O să o luăm pas cu pas și sperăm să fim campioni pentru a ne face fericiți suporterii din întreaga lume”, a spus Pep Guardiola, la finalul meciului.

United a deschis scorul prin Marcus Rashford (8'). „Cetățenii” au restabilit egalitatea după pauză, prin Phil Foden (56'). Tot el avea să mai marcheze o dată în minutul 80. Erling Haaland a stabilit scorul scorul final, în minutul 90+1. S-a încheiat 3-1.

În urma acestui succes, Manchester City a revenit la un punct în spatele liderului FC Liverpool, care a câştigat partida disputată sâmbătă în deplasare Nottingham Forest (1-0).