VIDEO PAOK - Marseille 0-1! Răzvan Lucescu și Mitriță, eliminați din Conference League

Europa League Alexandru Mitrita Conference League Razvan Lucescu valentin mihaila Fotbal extern Răzvan Lucescu și jucătorii de la PAOK
Data publicarii: Joi 14 Aprilie 2022, 21:00
Data actualizarii: Vineri 15 Aprilie 2022, 00:12

PAOK a făcut un meci bun în fața lui Marseille în sferturile de finală ale Conference League, dar s-a văzut învinsă cu 0-1 și a ratat calificarea în penultimul act al competiției. În tur a fost 2-1 pentru francezi.

PAOK - Marseille 0-1

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi la care evoluează Alexandru Mitriţă, a fost eliminată, joi, de Olympique Marseille, în sferturile de finală ale Conference League.

Marseille s-a impus în deplasare, cu scorul de 1-0, în manşa secundă, după ce în tur scorul a fost 2-1 tot pentru echipa franceză. A marcat Payet ’34. Mitriţă a intrat pe teren în minutul 57.

• Răzvan Lucescu și jucătorii de la PAOK

FINAL

Min. 71: Ocazie pentru PAOK! O minge respinsă ajunge la Andrija Zivkovic (PAOK) care trimite o „torpilă” de la marginea careului de 16 metri, însă Steve Mandanda anticipează şi respinge balonul cu o intervenție excelentă.

Min. 57: Schimbare la PAOK! Alexandru Mitriță este trimis pe teren de Răzvan Lucescu. Fotbalistul român îl înlocuiește pe Tsingaras.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 34: GOOOL Marseille! Dimitri Payet deschide scorul după o pasă excelentă a lui Matteo Guendouzi, care recuperase balonul la 35 de metri de poartă.

Min. 1: A început partida!

Valentin Mihăilă (Atalanta), Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță (PAOK Salonic) și Valentin Cojocaru (Feyenoord) sunt românii care luptă pentru calificare, în timp ce Ianis Hagi (Rangers) încă este indisponibil din cauza accidentării.

Partidele retur din cadrul sferturilor de finală ale Europa League și Conference League pot fi urmărite LIVE astăzi, de la 19:45 și 22:00, pe PRO ARENA și VOYO.

PAOK - Marseille, LIVE pe VOYO

Echipele de start

PAOK: Paschalakis - Vieirinha, Cresp, Ingason, Lyratzis - Douglas Augusto, Kurtic - Zivkovic, El Kaddouri, Biseswar - Akpom

Marseille: Mandanda - Rongier, Saliba, Caleta-Car, Peres - Lirola, Guendouzi, Gueye, Harit - Bakambu, Payet

Alexandru Mitriță este rezervă la PAOK.

Cinci români sunt implicați în meciurile de joi seara, toți cu șanse reale pentru calificarea în semifinale.

Valentin Mihăilă (Atalanta, după 1-1 în deplasare cu RB Leipzig în tur) în Europa League, Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță (PAOK Salonic, după 1-2 cu Olympique Marseille în turul de pe ”Velodrome”) și Valentin Cojocaru (Feyenoord, 3-3 acasă în prima manșă cu Slavia Praga) în Conference League sunt românii care luptă pentru semifinale, în timp ce Ianis Hagi (Rangers, învinsă în deplasarea de la Braga cu 1-0 în turul sferturilor din Europa League) încă este indisponibil din cauza accidentării.