Olaroiu e pe val in China! Antrenorul roman a calificat-o pe Jiangsu in semifinalele Cupei si e aproape de event!

Cosmin Olaroiu jiangsu suning Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 02 Decembrie 2020, 11:17
Data actualizarii: Miercuri 02 Decembrie 2020, 16:45

Jiangsu Suning s-a impus in sferturile Cupei Chinei cu 2-0 impotriva divizionarei secunde Kunshan.

Cele doua goluri ale partidei au fost marcate de Xi Wu (min. 40) si Zhang (min. 87). Olaroiu nu a folosit pe tot parcursul competitiei niciun jucator strain si a utilizat doar fotbalisti chinezi. La echipa romanului sunt vedete precum Alex Teixeira, Eder, Miranda sau Wakaso, dar acestia nu au fost utilizati nici macar un minut in competitie.

In semifinale, Cosmin Olaroiu o va infrunta pe Tianjin Teda. Adversarii s-au calificat dupa o victorie cu 5-1 contra lui Changchun Yatai, dar nu au in lot vedete care sa-l sperie pe antrenorul roman. Cel mai cunoscut fotbalist de la Tianjin este brazilianul Tiquinho, fotbalist care a venit de la Porto.

Semifinalele Cupei Chinei se disputa in sistem tur-retur. In cealalta semifinala vor evolua Wuhan Zall si Guangzhou R&F/Shadong Luneng.