VIDEO Numai în America de Sud se putea întâmpla asta! Au câștigat titlul după două goluri marcate în minutele 90+9 și 90+11

Cerro Porteno Clausura Guarani Paraguay Fotbal extern
Data publicarii: Marti 07 Decembrie 2021, 13:06
Data actualizarii: Marti 07 Decembrie 2021, 13:12

Meciul decisiv a fost chiar derby-ul campionatului.

Cerro Porteno a câștigat titlul de campioană în Paraguay după un meci incredibil în derby-ul decisiv cu Guarani din ultima etapă.

Guarani era gazdă și avea 35 de puncte, iar pentru Cerro Porteno, care avea 37 de puncte, era suficient un egal pentru a triumfa în Clausura.

Cerro Porteno a rămas în zece, apoi Guarani a rămas în nouă

După doar un sfert de oră, oaspeții au rămas în zece, când fundașul Alan Benitez a fost eliminat ca urmare a intervenției VAR. Alfio Oviedo (36) și Marcelo Gonzalez (51) au marcat pentru 2-0 și Guarani se vedea deja campioană.

În prelungiri, portarul celor de la Guarani a fost eliminat și, cum toate schimbările fuseseră efectuate, între buturi a intrat un jucător de câmp.

Guarani a mai primit un roșu, așa că acum Cerro Porteno era echipa cu un om în plus!

Chiar și așa, în minutul 90+9 comeback-ul celor de la Cerro Porteno părea deja imposibil, dar Alberto Espinola a redus din diferență. După doar două minute, Juan Gabriel Patino a marcat golul de 2-2 și a fost eliminat și el, însă reușita sa i-a adus echipei titlul de campioană!