VIDEO Nu s-a mai întâmplat asta de la Ronaldinho! Lamine Yamal a făcut show în amicalul cu Brazilia și a fost aplaudat pe Santiago Bernabeu

Lamine Yamal Brazilia Santiago Bernabeu Spania Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:55
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 01:05

La 16 ani și 257 de zile, Lamine Yamal a fost titular pentru a șasea oară pentru naționala Spaniei.

Jucătorul catalanilor a jucat în amicalul de lux disputat împotriva Braziliei, pe Santiago Bernabeu, încheiat la egalitate, scor 3-3.

Gazdele au deschis scorul dintr-un penalty obţinut de Lamine Yamal şi transformat de Rodri

Dani Olmo a majorat diferenţa în favoarea spaniolilor, care au intrat, însă, la pauză cu avantaj minim, după golul lui Rodrygo. Introdus la pauză, Endrick a marcat din nou, după reuşita cu Anglia, aducând egalarea pe tabelă în minutul 50.

Ibericii au mai înscris o dată din penalty prin Rodri, în minutul 87, dar brazilienii au primit şi ei o lovitură de la 11 metri, transformată de Lucas Paqueta, în minutul 90+7, stabilindu-se scorul final.

În minutul 87, puștiul Barcelonei a fost aplaudat în picioare de suporterii prezenți pe Santiago Bernabeu, după ce a reușit o serie de driblinguri spectaculoase.

Transformarea impresionantă a lui Lamine Yamal

În acest sezon, Lamine Yamal a evoluat în 36 de partide pentru FC Barcelona, reușind să marcheze de șase ori și să ofere șapte assisturi.

Publicația Mundo Deportivo a dezvăluit unul dintre motivele din spatele succesului ibericului, explicând că staff-ul catalanilor i-a creat un program personalizat pentru îmbunătățirea fizicului, adaptat vârstei sale, în urma căruia a câștigat șapte kilograme de masă musculară, de la începutul sezonului.

FC Barcelona a anunțat prelungirea înțelegerii cu Lamine Yamal până pe 30 iunie 2026 și și-a asigurat astfel continuitatea tânărului jucător, contractul semnat având o clauză de un miliard de euro.