Cristiano Ronaldo Al Ittihad al nassr Arabia Saudita supercupa arabiei saudite Fotbal extern
Data publicarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 22:25
Data actualizarii: Joi 26 Ianuarie 2023, 22:23

Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, a pierdut semifinala Supercupei Arabiei Saudite contra lui Al Ittihad, scor 1-3, iar portughezul a ratat primul trofeu după transferul în Orientul Mijlociu.

Condusă la două goluri după prima repriză, în urma reușitelor lui Romarinho (15) și Hamdallah (43), Al Nassr a dat replica abia în minutul 67, când brazilianul Anderson Talisca a redus din handicap. Nu a fost suficient, iar Al Ittihad a mai marcat o dată, în minutul 90+4, prin Muhannad Shanqeeti, care a stabilit scorul final, 3-1.

Cristiano Ronaldo, notat cu 6,9 după meciul cu Al Ittihad

Cristiano Ronaldo a fost integralist la Al Nassr, a ratat o ocazie mare în prima repriză, la singurul său șut pe poartă, iar site-ul de specialitate Sofa Score l-a notat cu 6,9, peste media echipei (6,62). Cel mai bun jucător din echipa sa a fost desemnat mijlocașul braziian Luiz Gustavo (7,5), fost câștigător al Ligii Campionilor cu Bayern Munchen.

De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui Al Ittihad a fost braziliaul Romarinho. Atacantul în vârstă de 32 de ani a contribuit la toate cele trei reușite (un gol și două pase decisive) și a fost notat cu 8,9.

În finala Supercupei Arabiei Saudite se vor înfrunta Al Ittihad și Al Feiha (care a trecut de Al Hilal, 1-0).

• Faulturi suferite: 2

Pentru Al Nassr urmează meciul din campionat cu Al Fateh, programat sâmbătă, 3 februarie, de la ora 17:00. Echipa lui Cristiano Ronaldo este lider în Arabia Saudită, cu 33 de puncte, la o lungime peste Al Hilal.