Nigeria, pentru a 5-a oara campioana lumii, 2-0 in finala Cupei Mondiale! Record la U17: Nigeria are cele mai multe trofee VIDEO

Nigeria mali mondial u-17 Fotbal extern
Data publicarii: Luni 09 Noiembrie 2015, 13:06
Data actualizarii: Luni 09 Noiembrie 2015, 14:31

Nigeria a reusit sa isi apere titlul mondial la U-17 cucerit in 2013. Africanii au invins in finala reprezentativa Mali, scor 2-0.

Fosta campioana a inceput greu finala, iar in minutul patru Ebere a ratat un penalty, iar in faza urmatoare a trimis cu capul in transversala.

In a doua repriza, Victor Osimeh a deschis scorul. Osimeh a reusit al zecelea gol din aceasta competitie, fiind si golgheterul turneului final din Chile.

In a doua repriza, Funso Bamgboye a facut 2-0 pentru Nigeria, dupa ce a profitat de o dubla greseala la mijlocul terenului a celor din Mali.

Nigeria este a doua echipa care reuseste sa isi apere titlul mondial la aceasta categorie de varsta, dupa Brazilia in 1997 si 1999.

CLICK AICI PENTRU VIDEO

Acest succes reprezinta o premiera la aceasta categorie de varsta, dupa ce nigerienii au triumfat pentru a cincia oara (1985, 1994, 2007, 2013, 2015). De asemenea, acestia au mai disputat si trei finale pe care le-au pierdut (1987, 2001 si 2009). In finala mica, Belgia s-a impus cu 3-2 in fata Mexicului, dupa un meci nebun.