5 titluri mondiale! Nigeria e la un pas de o performanta ISTORICA! Cine joaca finala pustilor geniali

Nigeria Mexic mondialul u17 Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 06 Noiembrie 2015, 12:29
Data actualizarii: Vineri 06 Noiembrie 2015, 12:37

Nationala Nigeriei U-17 s-a calificat in finala Campionatului Mondial din Chile pentru a opta oara. Nigerienii au trecut in semifinale de Mexic, fosta campioana mondiala din 2011.

Africanii au inceput meciul greu, fiind condusi inca din minutul 7, prin golul reusit de Magana. Dar, pana la pauza, Nigeria a intors scorul spectaculos. Nwakali a adus egalarea in minutul 35, dintr-o lovitura libera executata superb, iar 7 minute mai tarziu Okwonkwo a adus Nigeria in avantaj.

In mintul 59, Cortes dribleaza toata apararea nigeriana si restabileste eglitatea. Ebere face 3-2 pentru Nigeria, profitand de o neatentie a portarului mexican. Sansele mexicanilor aveau sa fie distruse de Osimhen, care a marcat al patrulea gol al Nigeriei din penalty.

Pentru a obtine al cincilea titlu mondial la U-17, Nigeria trebuie sa treaca in finala de duminica de Mali, campioana Africii din 2015. Mali a invins Belgia in semifinale, scor 3-1.