FOTO ȘI VIDEO Neymar, foarte aproape de a bate recordul lui Pele! Încă un gol pentru Brazilia și bornă impresionantă atinsă

Neymar Brazilia Pele Fotbal extern
Data publicarii: Marti 27 Septembrie 2022, 22:28
Data actualizarii: Marti 27 Septembrie 2022, 22:27

Neymar (30 de ani), atacantul legitimat la Paris Saint-Germain, a marcat un nou gol pentru naționala Braziliei și a ajuns la o bornă impresionantă.

Neymar a înscris pentru Brazilia în meciul amical cu Tunisia, care se dispută chiar la Paris, pe Parc des Princes. Atacantul a înscris în minutul 29, din penalty, ducând scorul la 3-1.

Neymar, golul 75 la naționala Braziliei

• La pauză, Brazilia conducea Tunisia cu 4-1 după golurile lui Raphinha (2), Richarlison și Neymar.

Cu această ocazie, brazilianul a intrat într-o companie selectă, cea a jucătorilor sud-americani care au marcat cel puțin 75 de goluri la echipa națională, potrivit Squawka. Neymar este depășit doar de conaționalul Pele (77) și argentinianul Lionel Messi (88).

Astfel, Neymar mai are nevoie de doar trei goluri pentru a depăși recordul lui Pele și a deveni cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei. Ierarhia include nume legendare, preum Ronaldo (62 de goluri), Romario (56), Zico (48), Bebeto (39), Rivaldo (35), Jairzinho (33) sau Ronaldinho (33).

Starul lui PSG ar putea deveni cel mai bun marcator din istoria Braziliei chiar la Cupa Mondială din Qatar, care va debuta în luna noiembrie.

Naționala Braziliei, condusă de Tite, a fost repartizată în grupa G, alături de Camerun, Elveția și Serbia.