VIDEO Neymar e mare! Gol, pasă de gol și penalty obținut la națională + încă două echipe din America de Sud calificate la Mondial

Neymar Brazilia Ecuador Uruguay Vinicius Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 25 Martie 2022, 09:33
Data actualizarii: Vineri 25 Martie 2022, 09:36

Brazilia a demolat-o pe Chile, scor 4-0, în preliminariile pentru turneul final din Qatar.

44 de minute au rezistat azi-noapte chilienii în disputa cu Brazilia din preliminariile Campionatului Mondial, zona Americii de Sud.

Neymar, starul lui Paris Saint-Germain, a obținut un penalty, tot el a deschis scorul din lovitura de la 11 metri (minutul 44) și apoi a dat pasa de gol pentru reușita de 2-0 a lui Vinicius din minutul 45+1.

S-a terminat 4-0 după ce Philippe Coutinho și Richarlison și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

Uruguay a obținut calificarea la Mondial după 1-0 cu Peru, la fel și Ecuador, chiar dacă aceasta din urmă a pierdut cu 1-3 în deplasarea din Paraguay.

Superputerile Brazilia și Argentina își asiguraseră biletele pentru Qatar încă din noiembrie anul trecut.