VIDEO Nebunie în Turcia! Titlul de campioană se decide în ultima etapă după ce Fenerbahce a câștigat derby-ul din deplasare cu Galatasaray

Galatasaray Alexander Djiku caglar soyuncu Fenerbahce Konyaspor Fotbal extern
Data publicarii: Luni 20 Mai 2024, 13:04
Data actualizarii: Luni 20 Mai 2024, 13:09

Super Lig oferă și în acest sezon un final palpitant.

Fenerbahce a învins-o pe rivala Galatasaray cu scorul de 1-0, duminică seara, în deplasare, iar cu acest prilej a relansat lupta pentru titlu în campionatul de fotbal al Turciei, cu o etapă înainte de final.

Fener, deşi a jucat din minutul 23 în zece, după eliminarea ghanezului Alexander Djiku, a reuşit să câştige în faţa liderului prin golul fundaşului Caglar Soyuncu (71), într-un meci tensionat.

Galatasaray sau Fenerbahce? Aceasta este întrebarea!

Înaintea ultimei etape, Galatasaray are 99 de puncte, fiind urmată de Fenerbahce, cu 96 de puncte, ''canarii'' păstrând speranţe în câştigarea titlului după o pauză de zece ani.

Fenerbahce va juca în ultima etapă cu Istanbulspor, ultima clasată, în timp ce Galatasaray o va întâlni pe Konyaspor (locul 15, echipa la care l-a împrumutat pe Alexandru Cicâldău), neavând nevoie decât de un punct pentru a obţine al 24-lea său titlu.