Nebunie în finala Europeanului feminin! Marcatoarea golului decisiv și-a dat jos tricoul și a făcut turul stadionului

Campionatul European de Fotbal Feminin Nationala Angliei Nationala Germaniei Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 23:37
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 23:44

Anglia a cucerit, în premieră, Campionatul European la fotbal feminin, după ce a învins cu scorul de 2-1, în prelungiri, naționala Germaniei, duminică pe stadionul Wembley din Londra.

Primele au marcat eglezoaicele, prin Ella Tone, însă naționala din Germania a restabilit egalitatea prin Linda Magull, în minutul 79. Golul victoriei a fost marcat de Chloe Kelly, în minutul 110 al meciului.

După reușită, Chloe Kelly a oferit imaginea serii. Aceasta s-a dezbrăcat de tricoul de joc și a făcut turul stadionului.

La meci au asistat 87.192 de spectatori, un record de audiență pentru această competiţie (la masculin şi feminin).

Germania, cele mai multe Campionate Europene câștigate

Precedentul record de afluenţă la Campionatul European de fotbal fusese stabilit cu ocazia ediţiei masculine din 1964, găzduită de Spania şi câştigată de selecţionata ţării gazdă în faţa URSS (2-1), în faţa a 75.115 spectatori.

Germania este deţinătoarea recordului de victorii la Europeanul feminin, având în palmares opt titluri cucerite în tot atâtea finale disputate, ultimul dintre ele în 2013.