Meci maraton în Ucraina din cauza alarmelor aeriene! Rukh Lviv – Metalist Harkiv, prelungit cu trei ORE

Metalist Harkiv Război în Ucraina Rukh Lviv Ucraina Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 24 August 2022, 23:01
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2022, 23:31

Fotbalul la nivel profesionist a fost reluat în Ucraina, în ciuda războiului pe care țara îl poartă cu Rusia, însă meciurile nu se dispută în cele mai sigure condiții pentru jucători.

Meciul Rukh Lviv – Metalist Harkiv, din prima ligă ucraineană, care s-a disputat miercuri la Lviv, a durat patru ore şi 27 de minute din cauza alarmelor aeriene.

Întrerupt de trei ori de sirene, jocul început la ora 15.00 s-a terminat la ora 19.27.

Meci prelungit cu orele de teama bombardamentelor rusești

Cele două echipe au petrecut 145 de minute într-un buncăr. În zonă nu s-au semnalat atacuri cu rachete.

Oraşul Lviv, situat în vestul Ucrainei şi în care s-au refugiat numeroşi ucraineni de la startul ofensivei militare a Rusiei, a fost ţinta mai multor atacuri în ultimele luni.

Campionatul Ucrainei s-a reluat, marţi, însă meciurile se dispută cu porţile închise, din motive de siguranţă. Partida de miercuri a fost câştigată de Metalist, cu scorul de 2-1.