FOTO Marius Șumudică, protagonistul unui gest superb pentru arbitrul partidei dintre Gaziantep și Adana Demirspor

Marius Sumudica Adana Demirspor Gaziantep Turcia Fotbal extern sursa foto: Twitter Gaziantep
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 22:58
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 23:11

Campionatul intern din Turcia a fost marcat de incidentele teribile, în care un arbitru a fost bătut pe teren de patronul unei echipe.

În etapa a 17-a, Gaziantep a jucat pe teren propriu, de Adana Demirspor, meci încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru formația antrenată de Marius Șumudică au marcat Kizildag (17) şi Markovici (54). Golurile celor de la Adana Demirspor au fost înscrise de Akbaba (72) şi Akintola (73).

La Gaziantep, portarul Florin Niţă a fost integralist, iar mijlocaşul Denis Drăguş a evoluat până în minutul 82. În urma acestui rezultat, Gaziantep este pe locul 15, cu 16 puncte, aproape de zona retrogradării.

• sursa foto: Twitter Gaziantep

Gest superb al lui Marius Șumudică

Înaintea fluierului de start, tehnicianul român i-a oferit flori arbitrului Bahattin Şimşek, un gest făcut pentru a arăta că clubul Gaziantep este împotriva violenței în fotbal.

La începutul săptămânii, centralul Halil Umut a fost lovit pe teren de către Faruk Koca, patronul clubului Ankaragucu.

Imediat după fluierul de start, jucătorii lui Gaziantep și Adana Demirspor s-au oprit timp de un minut și au refuzat să joace, tot cu aceeași intenție.