Meci nebun în Turcia pentru Marius Șumudică! Gaziantep, condusă cu 3-0 la pauză, după ce Maxim a ratat penalty! Cât s-a terminat

Marius Sumudica Alexandru Maxim Gaziantep Campionate externe Marius Șumudică, în timpul meciului Kasimpasa - Gaziantep / Sursa foto: Profimedia
Data publicarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 15:16
Data actualizarii: Duminica 03 Decembrie 2023, 15:21

Gaziantep a jucat în deplasare cu Kasimpasa în etapa cu numărul 14 din Super Lig, scor 2-4.

Florin Niță, Junior Morais, Alexandru Maxim și Denis Drăguș au fost titulari în duelul din deplasare cu Kasimpasa, care a deschis scorul în minutul 3, prin Kara. Avantajul a fost dublat de Ben Ouanes, în minutul 16, iar tot el a făcut „dubla”, în minutul 31.

Rămasă fără replică până atunci, Gaziantep a avut șansa să reducă din diferență înainte de pauză, însă Alexandru Maxim a ratat un penalty în al doilea minut de prelungiri ale primei reprize. Mijlocașul a ajuns la al doilea penalty ratat în acest sezon, după cel cu Basaksehir, scor 0-2.

Gaziantep, aproape să întoarcă rezultatul în a doua repriză

Marius Șumudică a făcut trei schimbări la pauză, schimbări care s-au dovedit a fi inspirate. Markovic a pasat decisiv pentru golul lui Eskihellac, din minutul 53, iar apoi a înscris și el, un minut mai târziu, iar Gaziantep părea pe un trend ascendent.

Cu toate astea, gazdele au mai „lovit” o dată, prin Fall, în minutul 82, iar echipa lui Marius Șumudică a bifat a doua înfrângere consecutivă.