Manchester City, OUT! Reacția lui Pep Guardiola după primul trofeu ratat din acest sezon

Manchester City Cupa Ligii Angliei Newcastle Pep Guardiola Fotbal extern
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 09:10
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 09:10

Manchester City a părăsit Cupa Ligii Angliei după faza șaisprezecimilor de finală, după ce a pierdut contra lui Newcastle, scor 0-1.

Cu Erling Haaland rezervă neutilizată, dar cu jucători precum Ortega, Lewis sau Bobb în primul 11, Manchester City s-a văzut învinsă pe St. James' Park după golul marcat de Alexander Isak, în minutul 53.

Reacția lui Pep Guardiola după primul trofeu ratat din acest sezon

Pentru Manchester City este deja un prim trofeu ratat în actuala stagiune. În sezonul trecut, "cetățenii" au reușit să câștige tripla formată din Liga Campionilor, titlul în Premier League și Cupa Angliei, singurul eșec survenind în Cupa Ligii Angliei.

După meci, Pep Guardiola nu s-a arătat deloc îngrijorat. Antrenorul lui Manchester City spune că ar fi foarte mulțumit dacă ar reuși aceeași performanță ca în stagiunea precedentă - câștigarea triplei.

"Credeați că obiectivul era să câștigăm toate cele patru troefe? Sincer, nu. Am făcut un meci incredibil, însă Newcastle a cresut nivelul după pauză, a fost mai agresivă și a reușit să marcheze un gol. Anul trecut ne-a eliminat Southampton, când am făcut un meci slab. Acum nu a fost cazul. O felicit pe Newcastle.

Kalvin Phillips a fost foarte, foarte bun. Vom vedea, mergem acasă și vom decide ce va fi în meciurile care vor urmează. Sunt mulțumit de cum am jucat, nu au existat accidentări, iar Mateo Kovacic și Jack Grealish au primit puncte. Bobb a fost perfect, o prestație excelentă", a spus Pep Guardiola, după meci, citat de Goal.

• Cum a arătat echipa lui Manchester City: Ortega - Lewis, Akanji, Ake (68' Nunes), Gvardiol - Gomez, Phillips, Kovacic (68' Doku) - Bobb, Alvarez (74' Foden), Grealish