Ladislau Boloni, acuzat de blat! Reacția antrenorului român

Ladislau Boloni Fotbal extern Laszlo Boloni
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 21:51
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 21:58

Ladislau Boloni este acuzat de blat! Un fost ”elev” al antrenorului român a declarat că acesta a trântit o partidă în Franța.

Totul s-ar fi întâmplat în sezonul 2010-2011, când Boloni era antrenor la Lens, într-un duel cu Nancy, din ultima etapă. Franck Queudrue, acum în vârstă de 45 de ani, jucător al lui Lens la acel moment, a declarat că antrenorul român a trântit acel duel, care s-a terminat cu scorul de 4-0 pentru Nancy.

Ladislau Boloni, acuzat de blat! Un fost jucător spune că românul a trântit un meci

Cu acel succes, Nancy s-a salvat de la retrogradare, iar Lens era deja picată în Ligue 2. Acum, la mai bine de 10 ani de la acel moment, Queudrue a vorbit despre ce a simțit la meciul respectiv, cum că ar fi fost trântit de antrenorul român.

• Laszlo Boloni

”Boloni spunea atunci: ’Voi da totul pentru Lens’, dar el era pro-Nancy. Atunci, pe Stadionul ’Marcel-Picot’, în ultima etapă, a cam vândut meciul. Nu a folosit decât tineri și niciun atacant. Am luat bătaie cu 0-4”, a afirmat Queudrue.

Metz este aproape de mijlocul clasamentului în Ligue 1, pe locul 11 din 18 echipe, fără eșec în ultimele trei meciuri, dar după ultima etapă disputată, 3-1 cu Nantes, Boloni a fost protagonistul unui moment care spera să nu îl vizeze.

Ladislau Boloni a comentat acuzația de blat

La conferința de presă de la finalul partidei, lui Boloni i s-a cerut să comenteze reacția lui Franck Queudrue și a declarat că se gândește dacă nu cumva ar fi cazul să îl dea în judecată, în urma celor declarate. L-a și luat peste picior pe fostul său jucător.

”Mă întreb dacă nu cumva ar trebui să îl dau în judecată. Cine e el? Ce face astăzi? Sincer, nu-mi amintesc de el. Îmi amintesc de Raphael Varane, de Maoulida sau Kondogbia. De el nu-mi aduc aminte.

Spune că eu am vândut meciul? Când ne-am dus la Nancy, campionatul era deja terminat pentru noi, eram condamnați la retrogradare”, a comentat Boloni.

Ladislau Boloni, parcurs solid cu Metz în acest sezon de Ligue 1

Metz este pe locul 11 în Ligue 1, cu 13 puncte. În consecință, formația dirijată de Laszlo Boloni a înregistrat trei victorii, patru rezultate de egalitate și cinci înfrângeri după runda cu numărul 12.

Metz a primit vizita celor de la Nantes pe ”Stade Saint-Symphorien” în runda anterioară întreruperii campioantelor pentru partidele naționalelor. Formația dirijată de Laszlo Boloni a câștigat partida cu 3-1 și au obținut trei puncte importante în campionat.

Metz, victorie cu Nantes runda trecută

Prima repriză a fost un rollercoaster pentru Metz. Kevin Van Den Kerkhof (Metz) a deschis scorul în minutul trei, doar că Moses Simon a restabilit egalitatea în minutul 12. Simon Elisor (Metz) a dus scorul la 2-1 însă în minutul 28.

În repriza secundă, chiar dacă Nantes a încercat să restabilească egalitatea, Metz a făcut 3-1 în minutul 85, grație reușitei lui Joel Asoro, care a marcat al doilea său gol la club în acest sezon.

De cealaltă parte, Nantes se situează pe locul opt cu 14 puncte. Astfel, clubul și-a trecut în bagaj până acum patru câștiguri, două remize și șase eșecuri, după 12 etape.