Adio, visul frumos s-a terminat! Cehia - Republica Moldova 3-0, în meciul decisiv pentru calificarea la EURO 2024

nationala moldovei Federatia Moldoveneasca de Fotbal nationala Albaniei nationala Cehiei preliminarii euro 2024 EURO 2024
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 23:35
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 23:36

Naționala de peste Prut a ratat șansa de a se califica la turneul final din Germania, fiind învinsă categoric de Cehia, scor 3-0.

Cehia - Republica Moldova 3-0

Clasament grupa E

1. Albania 15 puncte (8 meciuri)

2. Cehia 15 puncte (8 meciuri)

3. Polonia 11 puncte (8 meciuri)

4. Republica Moldova 10 puncte (8 meciuri)

5. Insulele Feroe 2 puncte (8 meciuri)

Final de meci!

Minutul 90 - GOOOL Cehia! Tomas Soucek recuperează mingea respinsă de la marginea careului și șutează puternic, pe centrul porții.

Minutul 72 - GOOOL Cehia! Vasil Kusej a executat o lovitură de la colţ, iar Tomas Chory a trimis precis cu capul în vinclul stâng.

Minutul 55 - Eliminare la Republica Moldova! Vladyslav Baboglo vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Clasament LIVE la pauză

Pauză!

Minutul 31 - Ocazie pentru Republica Moldova! Nicolescu primește mingea în centru, în exteriorul careului, însă șutul său din prima trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 14 - GOOOL Cehia! David Doudera recuperează o minge și pleacă pe contraatac, marcând cu un șut perfect la colțul lung.

* Euro 2024 se vede în România la PRO TV, Pro Arena și VOYO

”Cehia - Moldova. Meciul secolului!

Cel mai important meci din istoria fotbalului moldovenesc, Cehia – Moldova se joacă astăzi, 20 noiembrie, de la ora 21:45.

În premieră, Echipa Națională a Moldovei are șanse de calificare la un turneu final al Campionatului European!

Pentru a intra în istorie, Echipa Țării trebuie să învingă astăzi în ”finala” preliminariilor pentru EURO 2024 reprezentativa Cehiei la ea acasă”, scrie Federația Moldovenească de Fotbal pe site-ul oficial.

Clasamentul în grupa Moldovei

*Albania este deja calificată la Euro, iar Polonia este eliminată.

Lotul Moldovei pentru meciurile cu Albania (1-1) și Cehia

Portari: Dorian Railean (Chindia Târgoviște, România, 14 meciuri / 0 goluri marcate), Cristian Avram (Araz-Naxçıvan, Azerbaidjan, 8/0), Nicolae Cebotari (Zimbru Chișinău, 0/0)

Fundași: Veaceslav Posmac (Boluspor, Turcia, 66/2), Ion Jardan (FC Petrocub, 50/0), Oleg Reabciuc (Spartak Moscova, Rusia, 43/0), Vadim Bolohan (Milsami Orhei, 40/1), Sergiu Platica (FC Petrocub, 42/0), Ioan-Călin Revenco (FC Petrocub, 21/1), Artur Crăciun (Puszcza Niepołomice, Polonia, 20/0), Denis Marandici (Turan Tovuz, Azerbaidjan, 10/0), Vladislav Baboglo (Karpaty, Ucraina, 6/1), Dinis Ieșeanu (Zimbru Chișinău, 0/0)

Mijlocași: Vadim Rață (FC Voluntari, România, 41/2), Nichita Moțpan (FC Fakel Voronej, Rusia, 14/2), Mihail Platica (FC Petrocub, 13/1), Serafim Cojocari (Unirea 04 Slobozia, România, 8/0), Victor Bogaciuc (Chindia Târgoviște, România, 7/0), Mihail Caimacov (NK Sloven Belupom, Croația, 20/1), Victor Stînă (Ponserroikos F.C., Grecia, 10/2)

Atacanți: Ion Nicolaescu (SC Heerenveen, Țările de Jos, 39/14), Vitalie Damașcan (Sepsi, România, 32/3), Maxim Cojocaru (Chindia Târgoviște, România, 17/0), Virgiliu Postolachi (FC Grenoble Foot 38, Franța, 15/0), Andrei Cobeț (Slavia Mozîr, Belarus, 2/0)

* Selecțiile și golurile sunt cele dinaintea partidei cu Albania, scor 1-1.