Înfrângere usturătoare pentru Mircea Lucescu, în primul meci din campionatul Ucrainei după opt luni! Dinamo Kiev a pierdut la scor

Mircea Lucescu Dinamo Kiev dinamo kiev - dnipro Fotbal extern Mircea Lucescu
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 19:16
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 19:19

Dinamo Kiev, echipa pregătită de Mircea Lucescu, a pierdut primul meci disputat în campionatul Ucrainei după o pauză de opt luni.

Dnipro s-a impus cu 3-0 împotriva fostei campioane a Ucrainei. Mai întâi, Sarapiy a deschis scorul în minutul 43, iar Pikhalyonok a dus scorul la 2-0 în partea secundă, în minutul 55.

Dinamo Kiev, înfrângere usturătoare în primul meci din campionatul Ucrainei

Scorul final a fost stabilit de Rubchynskyi, în prelungirile partidei, 3-0 pentru Dnipro într-un meci disputat pe Arena Lviv.

Pentru Dinamo Kiev urmează acum un alt meci dificil, împotriva celor de la Zorya Lugansk, o altă echipă cu pretenții în Ucraina.

Echipa lui Mircea Lucescu a ratat prezența în grupele Champions League, după ce a cedat în fața celor de la Benfica, dar va evolua în grupele Europa League.

Dinamo Kiev face parte din Grupa D, alături de Rennes, Fenerbahce și AEK Larnaca.