VIDEO În sfârșit victorie pentru Nigeria lui Jose Peseiro, fostul antrenor al Rapidului! Victor Osimhen, decisiv

Jose Peseiro Nationala Nigeriei Rapid victor osimhen William Troost-Ekong Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 08:26
Data actualizarii: Vineri 19 Ianuarie 2024, 08:31

Naționala nigeriană încearcă să dea lovitura la Cupa Africii pe Națiuni.

Echipa naţională a Nigeriei a învins joi, la Abidjan, scor 1-0, echipa naţională a Coastei de Fildeş, într-un meci contând pentru etapa a doua din grupa A, în cadrul Cupei Africii pe Naţiuni.

Prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, iar nigerienii au deschis scorul în minutul 55.

Victor Osimhen, atacantul lui Napoli, a fost faultat în careu de Ousmane Diomande, iar William Troost-Ekong, căpitanul super-vulturilor, a transformat lovitura de pedeapsă acordată.

Nigeria, locul 2 în grupă, după surpriza Guineea Ecuatorială

Acesta a rămas şi scorul final, 1-0 pentru Nigeria, care este antrenată de portughezul Jose Peseiro, fostul tehnician al lui Rapid București.

În clasamentul grupei, Guineea Ecuatorială este pe locul 1, cu 4 puncte,  Nigeria ocupă locul secund, tot cu 4 puncte, urmată de Coasta de Fildeş (3 puncte) şi de Guineea-Bissau (zero puncte).