VIDEO Fostul antrenor al Rapidului a făcut prăpăd în Africa! Naționala la care este selecționer a câștigat cu un scor astronomic

Jose Peseiro Nigeria Rapid Sao Tome si Principe victor osimhen Fotbal extern
Data publicarii: Marti 14 Iunie 2022, 15:20
Data actualizarii: Marti 14 Iunie 2022, 15:19

Nigeria lui Jose Peseiro, ex-Rapid, s-a impus cu 10-0 în fața modestei selecționate din Sao Tome și Principe în preliminarii. Vedeta Victor Osimhen a marcat 4 goluri.

Dat afară din postul de selecționer al Nigeriei și apoi instalat din nou în luna mai, portughezul Jose Peseiro, care a condus-o pe Rapid în 2008, este lider în Grupa C din preliminariile pentru Cupa Africii pe Națiuni.

Ultimul meci a însemnat o victorie la un scor neobișnuit pentru acest nivel, un 10-0 luni, în deplasare, cu Sao Tome și Principe.

Nigeria a avut marcatori doar din campionatele puternice ale Europei

La pauză a fost doar 3-0, dar nigerienii s-au dezlănțuit în a doua parte, când au marcat cinci goluri într-un interval de doar 17 minute.

Vedeta Victor Osimhen, de la Napoli, a înscris de 4 ori, completat de Moses Simon (FC Nantes), Terem Moffi (FC Lorient, 2 goluri), Oghenekaro Etebo (Stoke City), Ademola Lookman (RB Leipzig) și Emmanuel Dennis (Watford).