VIDEO Fernando Varela, ex-FCSB, vârf de atac în Portugalia! Cum a marcat golul victoriei în Casa Pia - Pacos Ferreira 2-1

Fernando Varela Capul Verde Casa Pia FC Vaslui FCSB Fotbal extern
Data publicarii: Marti 07 Martie 2023, 10:28
Data actualizarii: Marti 07 Martie 2023, 10:32

Fundașul portughez care a evoluat pentru naționala Capului Verde a jucat în România la FC Vaslui și FCSB.

Casa Pia, nou-promovată în prima ligă din Portugalia, cu Fernando Varela (35 de ani), ex-FCSB, integralist și marcator decisiv, a câștigat meciul de luni seara de pe teren propriu cu Pacos Ferreira, scor 2-1 în etapa a 23-a, și se află pe locul 6 în Primeira Liga, imediat sub pozițiile de cupe europene.

Oaspeții au deschis scorul prin Paulo Bernardo ('45+4), însă Casa Pia a revenit în a doua repriză.

Maracas ('67 - autogol) și Fernando Varela ('76), veritabil vârf de atac pe final, au înscris pentru Casa Pia, care acum are șanse să ajungă pe locul 5, ultimul de Europa, de care o despart momentan cinci puncte.

Fernando Varela în ultimul deceniu: FC Vaslui, FCSB, PAOK și, acum, Casa Pia

Fernando Varela, fostul fundaș central al lui FC Vaslui (2012-2013) și FCSB (2013-2016), a semnat în vară un contract pe un sezon, cu opțiune de prelungire pentru încă unul, cu Casa Pia, echipă din Lisabona nou-promovată în prima ligă din Portugalia.

În ultimii șase ani, Varela, internațional din Capul Verde născut în Portugalia, a fost om de bază la PAOK Salonic, acolo unde l-a avut ca antrenor și pe Răzvan Lucescu.