Întâlnirea cu legendarul antrenor Fatih Terim (71), supranumit "Împăratul", i-a provocat o spaimă reală, deși, în final, lucrurile au luat o turnură neașteptată.
Povestea datează din sezonul 2017-2018. În decembrie 2017, în timp ce Latovlevici se recupera după o accidentare, Fatih Terim revenea pe banca gigantului din Istanbul. Neștiind de instalarea noului tehnician, fundașul român a avut parte de un șoc într-o dimineață.
"Într-o dimineață, trebuia să mă prezint la teren la 10:30. Pe la 10 fără un pic, m-am uitat la telefon și am văzut vreo 20 de apeluri pierdute de la mai mulți oameni din club. Nu exagerez! Sun înapoi translatorul: «Unde ești? Trebuie să vii repede. A venit Mister!». Eu eram în ghips, ce să fac, să alerg la antrenament?!", a povestit Latovlevici, pentru GSP.
"Am simțit frică. Îți dădea o stare de frică"
Odată ajuns la baza de pregătire, Latovlevici a fost întâmpinat de colegi agitați și trimis direct la o discuție cu "Împăratul", care se afla în mijlocul unei ședințe. Fostul internațional a mărturisit că se aștepta la o reacție extrem de dură.
"Am mers la el și mi-am cerut scuze pentru întârziere. La cum mi l-a descris lumea, mă așteptam să mă răstoarne cu tot cu scaun! Am simțit frică. Totuși, mi-a răspuns pe un ton calm: «Stai liniștit, du-te și fă-ți treaba, avem timp să vorbim»", a continuat Latovlevici.
Acesta a descris și atmosfera incredibilă pe care Terim o impunea la club, unde simpla sa prezență îi făcea pe toți angajații să pară ocupați: "Chiar dacă nu aveau nimic de făcut, se făceau că ștergeau, curățau ceva, se ocupau cu orice numai ca să pară că nu stau degeaba când apărea Terim".