Cristiano Ronaldo, decizie radicală din cauza lui Lionel Messi: „Dacă va câștiga Balonul de Aur, mă las de fotbal!”

Cristiano Ronaldo Balonul de Aur France Football Juventus Torino Lionel Messi Fotbal extern Cristiano Ronaldo și Lionel Messi
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 17:07
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 17:18

Cristiano Ronaldo a fost la un pas să-și încheie cariera din cauza lui Lionel Messi.

Cristiano Ronaldo (37 ani) și Lionel Messi (35 ani) au dominat scena fotbalului în ultimii 15 ani. Cei doi s-au separat de restul fotbaliștilor și la gala Balonului de Aur, portughezul adjudecându-și 5 trofee, în timp ce argentinianul a cucerit de 7 ori mult râvnitul trofeu.

Cristiano Ronaldo, determinat să-și încheie cariera din cauza lui Lionel Messi

Legat de Balonul de Aur, Thierry Marchand, jurnalistul lui L'Equipe, a mărturisit că Cristiano Ronaldo a fost iritat de decernarea trofeului în 2018. Cu toate că în acel an a câștigat UEFA Champions League cu Real Madrid și a fost golgheterul competiției, cu 15 reușite, atacantul s-a poziționat pe locul 2 în clasamentul final al Balonului de Aur.

• Cristiano Ronaldo și Lionel Messi

Trofeul a fost cucerit de Luka Modric (37 ani), care a ajuns până în finala Campionatului Mondial cu Croația, fiind învins de Franța, 1-4. Însă, Cristiano Ronaldo ar fi mărturisit că a fost privat de marele premiu pentru că a plecat de la Real Madrid la Juventus.

„Este ușor să fii în bula ta când ai succes. Mi-am asumat un risc venind la Juventu. Am schimbat clubul, campionatul, cultura fotbalistică. Am riscat și acest risc, sunt sigur, m-a făcut să nu câștig Balonul de Aur în 2018. Dacă Messi câștigă Balonul de Aur anul acesta, mă las de fotbal!”, ar fi fost destăinuirea lui Cristiano Ronaldo, potrivit lui Thierry Marchand, jurnalistul lui L'Equipe, din urmă cu 4 ani.

Cu Juventus, supertarul portughez a câștigat două campionate, două Cupe ale Italiei și o Supercupă. Iar în 134 de meciuri disputate pentru torinezi în toate competițiile a marcat 101 goluri și a oferit 22 de pase decisive.