VIDEO Cristiano Ronaldo, de neoprit la 38 de ani! Lider detașat în clasamentul golgheterilor după o nouă reușită

Cristiano Ronaldo al nassr Al Wehda Arabia Saudita Fotbal extern Cristiano Ronaldo / Foto: Getty Images
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 22:06
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 22:05

Cristiano Ronaldo (38 de ani) a marcat un nou gol pentru Al Nassr în campionatul Arabiei Saudite și și-a ajutat echipa să rămână aproape de liderul Al Hilal.

Sâmbătă seară, Al Nassr a învins Al Wehda, în deplasare, scor 4-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 11, după o lovitură liberă executată de Alex Telles, iar Al Amri a stabilit scorul pauzei în minutul 39.

Cristiano Ronaldo, de neoprit la 38 de ani

Cristiano Ronaldo a dus scorul la 3-0 în minutul 50. Starul portughez a primit o pasă de la un adversar, care încerca să trimită către propriul portar, iar CR7 nu a iertat. Pe final, Anselmo a înscris golul de onoare pentru Al Wehda, iar Abdulrahman Ghareeb a marcat pentru 4-1.

În urma victoriei de azi, Al Nassr ocupă locul secund în Arabia Saudită, cu 31 de puncte în 13 etape, la patru lungimi în spatele liderului Al Hilal.

Ronaldo a ajuns la 16 goluri și 9 pase decisive în primele 17 meciuri jucate la Al Nassr în toate competițiile din acest sezon.

Veteranul portughez este lider și în clasamentul golgheterilor din Arabia Saudită, cu 13 goluri. Lusitanul este urmat de sârbul Aleksandar Mitrovic (10), francezul Karim Benzema (8) și coechipierul brazilian Anderson Talisca (8).

Cristiano Ronaldo se pregătește acum de o nouă acțiune alături de naționala Portugaliei. Atacantul a fost convocat pentru meciurile cu Liechtenstein (16 noiembrie) și Islanda (19 noiembrie), ultimele din preliminariile EURO 2024.