cristi chivu Cristian Chivu Inter inter u19 primavera Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 00:10
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 00:50

Inter U19, formația antrenată de Cristi Chivu, a câștigat campionatul Primavera, după ce a învins în finală AS Roma, scor 2-1, după prelungiri.

Finala s-a disputat la Reggio Emilia, pe stadionul lui Sassuolo, iar AS Roma, câștigătoarea sezonului regulat, a deschis scorul în minutul 70, prin fundașul spaniol Javier Vicario.

Cristi Chivu, campion cu Inter U19!

Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei mijlocașului Cesare Casadei, din minutul 81. Golul victoriei a fost înscris de mijlocașul bulgar Nikola Iliev, în minutul 97. Decarul nerazzurilor a pătruns excelent în careu, a fentat un adversar și a finalizat cu un șut în forță.

S-a terminat 2-1 pentru Inter U19, care devine campioană a Italiei la nivelul Primavera. Formația lui Cristi Chivu a încheiat pe locul secund sezonul regulat, cu șapte puncte sub AS Roma, însă a avut un parcurs excelent în play-off, unde a trecut de Cagliari (3-3, după ce la pauză era condusă cu 3-0) datorită poziției superioare din clasament și de Roma, în finală.

• Pe banca lui AS Roma a stat un antrenor mult mai experimentat, Alberto De Rossi (64 de ani), cel care pregătește formația U19 de 18 ani.

Pentru Cristi Chivu este primul trofeu ca antrenor. Fostul căpitan al naționalei României antrenează la grupele de juniori ale lui Inter din 2018, iar în vara anului trecut a preluat formația U19.