Chelsea s-a impus în fața lui Tottenham și s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei! VAR-ul, coșmarul lui Spurs

Chelsea Cupa Ligii Angliei Tottenham Fotbal extern
Data publicarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 00:22
Data actualizarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 00:29

Chelsea s-a calificat, miercuri, în finala Cupei Ligii Angliei, impunându-se cu scorul de 1-0 în faţa echipei Tottenham, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Rudiger, în minutul 18. Spurs putea restabili egalitatea, în minutul 30, la lovitura de cap al lui Davinson Sanchez.

Tottenham a cerut penalti în minutul 58, însă arbitrul a decis că faultul asupra lui Pierre-Emile Hojbjerg s-a produs în afara careului după ce a consultat VAR-ul.

Asistentul video i-a mai refuzat un penalti lui Spurs în repriza secundă, la faultul lui Kepa asupra lui Lucas.

A treia intervenție a VAR-ului a fost și ea defavorabilă lui Tottenham, arbitrul anulând golul marcat de Kane pentru poziție afară din joc după consultatea asistentului video.

În manșa tur, disputată pe 5 ianuarie, Chelsea s-a impus cu scorul de 2-0.

Cealaltă finalista va fi aleasă dintre Liverpool şi Arsenal. Cele două formații vor disputa turul semifinalelor joi şi returul la 20 ianuarie.