Trofeu pentru palmares! Liverpool va primi mai puțin de patru salarii ale lui Florinel Coman pentru victoria din Cupa Ligii Angliei

Liverpool Chelsea Cupa Ligii Angliei Fotbal extern Liverpool a câștigat Cupa Ligii Angliei
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 14:06
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 14:08

Liverpool a cucerit Cupa Ligii Angliei, după ce a învins-o în finală pe Chelsea cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), la capătul prelungirilor, pe Stadionul Wembley.

Golul care a făcut diferenţa a fost marcat de căpitanul "cormoranilor", Virgil van Dijk, în finalul prelungirilor (118), după un corner executat de Kostas Tsimikas.

Ambele echipe au avut goluri anulat de arbitrajul video (Virgil van Dijk, respectiv Raheem Sterling) şi ambele au trimis mingea în bară, prin Cody Gakpo (Liverpool), respectiv Conor Gallagher (Chelsea).

Liverpool are posibilitatea de a mai câștiga trei trofee în acest sezon, ultimul pentru Jurgen Klopp pe banca echipei de pe Anfield, fiind lider în Premier League şi în cursă pentru FA Cup şi Europa League.

Primă derizorie pentru succesul din Cupa Ligii Angliei

Jurnaliștii de la SportBible au dezvăluit că Liverpool a obținut doar 100.000 de lire sterline pentru victoria din finală, în timp ce Chelsea a primit 50.000 de lire sterline.

În comparație, câștigătoarea FA Cup este premiată cu două milioane de euro.

"Ceea ce am văzut astăzi (n.r. - duminică) este atât de excepţional. Poate nu vom mai vedea niciodată. Sunt lucruri care nu se întâmplă mereu în fotbal.

Este absolut incredibil. Sunt mândru de toată lumea. Nu-mi pasă de moştenirea mea. Nu sunt aici pentru a crea una. Ca antrenor, trebuie să-ţi faci treaba", a comentat antrenorul lui Liverpool.

Liverpool nu a putut conta pe jucători precum Alisson Becker, Trent Alexander-Arnold, Diogo Jota, Mohamed Salah, Darwin Nunez şi Dominik Szoboszlai, toţi accidentaţi, iar mijlocaşul Ryan Gravenberch (accidentat la gleznă) a părăsit terenul de joc în prima repriză.