VIDEO Celtic, baby! Rivala lui Rangers a câștigat al 52-lea titlu în Scoția

Celtic Glasgow Ange Postecoglou Glasgow Rangers Ianis Hagi Scotia Fotbal extern
Data publicarii: Joi 12 Mai 2022, 08:53
Data actualizarii: Joi 12 Mai 2022, 08:55

Ianis Hagi și colegii săi vor termina Scottish Premiership pe locul 2, după ce anul trecut au ieșit campioni.

Echipa Celtic Glasgow a cucerit miercuri a 52-lea titlu de campioană a Scoţiei din istoria sa, la finalul meciului încheiat la egalitate în deplasare cu formaţia Dundee United (scor 1-1), asigurându-şi cu această ocazie calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor la fotbal, informează AFP.

Oaspeţii au deschis scorul după pauză, prin Georgios Giakoumakis (53), însă Dundee a restabilit egalitatea în minutul 72, prin mijlocaşul Dylan Levitt, jucător împrumutat de la clubul englez Manchester United.

Celtic are avans de patru puncte față de Rangers

Celtic, pregătită de fostul selecţioner australian Ange Postecoglou, a rămas astfel neînvinsă în ultimele 31 de meciuri disputate în liga scoţiană, având un avans de patru puncte faţă de ocupanta locului secund, marea sa rivală Glasgow Rangers, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Acestea este al zecelea titlu naţional din ultimii unsprezece ani pentru "alb-verzi", după ce anul trecut campionatul scoţian a fost câştigat de Rangers, echipa românului Ianis Hagi.

Celtic, direct în grupele Ligii

În sezonul viitor, Celtic Glasgow va beneficia de un loc în faza grupelor Champions League, pe care Scoţia l-a recuperat după excluderea echipelor ruse din cea mai importantă competiţie europeană, în urma invaziei din Ucraina.

Celtic, campioană a Europei în 1967, nu a mai evoluat în grupele Ligii Campionilor din anul 2017.