VIDEO Cea mai haotică finală din 2023: au sărbătorit victoria, dar s-au trezit egalați + bătaie ca-n filme și gol Beckham!

Indonezia Jocurile Asiei de Sud-Est Thailanda Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 20:51
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 20:51

Finala Jocurilor Asiei de Sud-Est s-a disputat între două rivale istorice: Thailanda și Indonezia.

Meciul de pe Stadionul Olimpic din Phnom Penh, capitala Cambodgiei, a fost un „haos absolut”, după cum a scris ESPN Asia, imediat după fluierul final.

Finală dramatică: au sărbătorit victoria pe teren, apoi au fost egalați

„Finala ar putea să rămână în memorie doar pentru motivele greșite”, a mai scris sursa citată. Jucătorii și staff-urile celor două echipe s-au provocat pe tot parcursul partidei și nervii au cedat în două momente cheie.

Indonezia a condus cu 2-0 la pauză, datorită „dublei” semnate de Ramadhan Sananta, dar Thailanda a revenit în joc în minutul 65, după reușita lui Anan Yodsangwal. Finalul a fost unul greu de prevăzut.

În minutul 90+9, indonezienii au crezut că arbitrul a fluierat sfârșitul jocului și au pătruns pe teren ca să celebreze succesul. De fapt, „centralul” indicase lovitură liberă pentru Thailanda. După mai bine de un minut de haos, jocul s-a reluat și thailandezii au reușit egalarea prin Yotsakorn Burapha, care a împins jocul în prelungiri.

Thailandezii s-au bucurat ostentativ, iar câțiva membrii ai staff-ului s-au îndreptat spre banca Indoneziei pentru a sărbători. A ieșit o bătaie în toată regula (VEZI VIDEO), în urma căreia s-a lăsat cu eliminări de ambele părți.

Indonezia - Thailanda 5-2. Jucătorii s-au luat la bătaie și în prelungiri

În prelungiri, Irfan Jauhari a dat lovitura pentru Indoenzia chiar în primul minut. Indonezienii au decis să se răzbune pe thailandezi pentru ce s-a întâmplat în timpul regulamentar. S-au îndreptat spre banca lor și a urmat un nou „meci” de box, unul în care s-au implicat și fotbaliștii de pe gazon.

Bătaia a fost oprită cu ajutorul poliției locale, iar doi jucători, câte unul de la fiecare echipă, au fost eliminați. Thailanda a rămas chiar în nouă oameni, după ce Khemdee a primit al doilea galben, în minutul 102.

Până la final, Indonezia a mai înscris de două ori. Fajar Fathur Rahman și Beckham Putra (care are un frate pe care-l cheamă Gian Zola, tot fotbalist!) au stabilit scorul final: 5-2 pentru Indonezia. Thailanda a mai avut un eliminat și a încheiat partida în șapte jucători de câmp.

Pentru Indonezia a fost prima medalie de aur la Jocurile Asiei de Sud-Est după 32 de ani.