Atacantul Ademola Lookman a fost "dat dispărut" de clubul Atalanta Bergamo, în condiţiile în care negocierile pentru transferul său la Inter Milano, antrenată de Cristi Chivu, nu au ajuns la niciun rezultat.

Luna trecută, s-a aflat că internaţionalul nigerian e prioritatea lui Chivu pentru întărirea compartimentului ofensiv. Aflat în conflict cu conducătorii Atalantei din cauza faptului că aceştia şi-ar fi încălcat promisiunea, de a-i permite să plece la un alt club în această vară, Lookman nu s-a prezentat la reunirea echipei. Iar acum a părăsit oraşul Bergamo şi nimeni nu ştie unde se află în prezent, cu excepţia agentului său, a notat Agerpres.

Inter vine cu o ofertă îmbunătățită

Între timp, Inter Milano pregăteşte o nouă ofertă pentru Lookman, în valoare de 45 de milioane de euro plus bonusuri, astfel ca suma totală să se apropie de cele 50 de milioane de euro solicitate de actualul club al atacantului african. În operaţiune ar putea fi inclus şi un tânăr jucător al grupării milaneze, care să fie cedat la Atalanta.

Lookman, în vârstă de 27 de ani, a marcat 52 de goluri în 117 meciuri disputate în ultimele trei sezoane pentru Atalanta şi a avut o contribuţie importantă la câştigarea Europa League de către echipa din Bergamo, reuşind un hat-trick în finala ediţiei 2023-2024, împotriva formaţiei germane Bayer Leverkusen (3-0).

Gazzetta dello Sport a dezvăluit că, în cazul în care transferul lui Lookman la Inter nu se va realiza, gruparea milaneză ia în calcul aducerea englezului Jadon Sancho de la Manchester United, al cărui preţ e estimat la 25 de milioane de euro.