Brazilia Copa America 2019 Neymar Peru Fotbal extern Brazilia, noua regina a Americii de Sud! Brazilienii au castigat pentru a noua oara Copa America: in 5 cazuri a fost tara gazda
Data publicarii: Luni 08 Iulie 2019, 07:36
Data actualizarii: Luni 08 Iulie 2019, 07:42

Brazilia este noua regina a Americii de Sud.

Brazilia a castigat Copa America dupa o finala disputata pe Maracana. Brazilia a castigat finala cu Peru, scor 3-1.

Everton a deschis scorul pentru brazilieni in minutul 14, Guerrero a egalat din penalty chiar inainte de pauza, in  minutul 44, dar tot Brazilia a intrat la conducere la vestiare. Jesus a marcat in minutele de prelungiri ale primei reprize. Gabriel Jesus a fost eliminat in repriza a doua, a vazut al doilea "galben" in minutul 70, insa Brazilia a reusit sa-si pastreze avantajul si a mai inscris o data, in minutul 90, din penalty, pentru Richarlison.

Brazilia castiga Copa America dupa o pauza de 12 ani si isi trece in palmares al noualea titlu de acest gen. Starul Neymar nu a putut juca pentru brazilieni din pricina unei accidentari. Cinci din cele 9 succese in Copa America ale brazilienilor au fost reusite atunci cand Selecao a fost tara gazda.