Bayern Munchen, reacție vehementă după apariția comentariilor rasiste la adresa lui Kingsley Coman

Kingsley Coman Campionatul Mondial din Qatar nationala frantei Fotbal extern
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 19:35
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 19:49

Kingsley Coman, ținta atacurilor rasiste după ce a ratat o lovitură de la 11 metri pentru Franța, în finala Campionatului Mondial cu Argentina.

Bayern Munchen a condamnat luni comentariile rasiste la adresa jucătorului său francez Kingsley Coman, care a ratat o lovitură de departajare în finala pierdută duminică la Cupa Mondială 2022 din Qatar de "Les Bleus" în faţa Argentinei.

„FC Bayern condamnă cu fermitate comentariile rasiste făcute la adresa lui Kingsley Coman. Familia FC Bayern este în spatele tău, King. Rasismul nu-şi are locul în sport sau în societatea noastră”, a scris clubul pe Twitter, luni.

Coman şi coechipierul său Aurelien Tchouameni au fost jigniţi în comentarii rasiste după înfrângerea cu 4-2 la loviturile de departajare, în faţa naţionalei Argentinei.

Argentina, campioana lumii

Selecţionata Argentinei a cucerit al treilea său titlu mondial după ce a învins Franţa cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor, pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Messi, a devenit, duminică, primul fotbalist care câştigă de două ori „Balonul de Aur”, decernat celui mai bun jucător al Cupei Mondiale, după ce a condus echipa „Albiceleste” spre titlul mondial în Qatar. Messi a mai obţinut „Balonul de Aur” în urmă cu opt ani, la ediţia din Brazilia (2014), când Argentina a pierdut finala cu Germania (0-1), după prelungiri.

• Leo Messi a încheiat ediţia din Qatar cu şapte goluri marcate, dintre care două în finală.