VIDEO Angel Di Maria, gol magic în ”O Clássico” din Portugalia, Benfica Lisabona - FC Porto!

Angel Di Maria Benfica Lisabona Fabio Cardoso FC Porto O Clássico Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:09
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:17

Campionul mondial cu naționala Argentinei a fost omul decisiv în derby-ul lusitan.

Benfica Lisabona a învins vineri seara, pe teren propriu, gruparea FC Porto, scor 1-0, într-un meci din etapa a 7-a a campionatului lusitan, Liga Portugal.

FC Porto a rămas în zece jucători încă din minutul 19, când Fabio Cardoso a fost eliminat cu cartonaş roşu direct.

Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 68, prin Angel Di Maria, care a primit apoi un cartonaş galben pentru „celebrare excesivă a golului”, scrie news.ro.

Benfica a depășit-o momentan pe rivala Sporting și a trecut pe primul loc

În clasament, Benfica a trecut pe primul loc, cu 18 puncte din şapte meciuri, dar Sporting are 16 puncte şi un meci mai puţin.

FC Porto – aflată la prima înfrângere stagională – ocupă locul al treilea, cu 16 puncte.