A treia oară a fost ghinion! Eșec pentru echipa lui Marius Șumudică în campionat: pe ce loc a ajuns Gaziantep

Gaziantep Marius Sumudica Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 21:27
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 21:33

Gaziantep a jucat în deplasare cu Basaksehir, în etapa a opta din campionatul Turciei.

După două victorii consecutive, formația antrenată de Marius Șumudică a fost învinsă de Basaksehir, scor 2-0.

Cu Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș titulari, Gaziantep nu a reușit să obțină cele trei puncte în fața unei contracandidate din zona retrogradării.

Opoku a deschis scorul în minutul 3, Djilobodji a marcat în proprie poartă în minutul 36, iar Alexandru Maxim a ratat un penalty în minutul 60.

În urma acestui rezultat, Gaziantep a coborât pe locul 17 în clasament, cu doar șase puncte.

Schimbarea începe cu Marius Șumudică

Noua față a lui Gaziantep a fost imediat observată de presa turcă. Olaymedya a vorbit despre cum arată Gaziantep acum și a titrat: ”Schimbarea începe cu Șumudică!”.

”De când a venit Marius Șumudică, echipa a demonstrat un progres semnificativ, mai ales în ultimele două partide.

Fotbal Club Gaziantep, care nu a reușit să se ridice la nivelul așteptărilor în primele patru săptămâni de campionat , aproape că și-a revenit cu victorii împotriva lui İstanbulspor și Samsunspor. Conform studiilor efectuate de Tekspor.net, este demn de remarcat faptul că se observă o schimbare la Gaziantep FK.

Gaziantep FC nu a putut afișa o prestație bună pe teren în primele 4 meciuri din campionat. Gaziantep, care s-a luptat cu multe probleme, în special cu întârzierea transferurilor și incapacitatea echipei de a funcționa pe deplin, a prezentat o imagine dezamăgitoare fanilor în aceste prime 4 săptămâni. În timp ce relațiile echipei nu s-au format în aceste săptămâni, conducerea a trebuit să continue schimbările de antrenori.

Clubul de fotbal Gaziantep, care nu a putut face transferuri în perioada dorită de Erdal Güneș, a umplut golul mare din echipă prin 4-5 transferuri, așa cum a cerut noul antrenor Marius Șumudică. Alături de Sumudica, au fost transferați Niță, Ogulcan, Dragoș, Morais și Nicolas N'Koulou, iar acești jucători și-au adus o mare contribuție la echipă. Echipa joacă pentru a câștiga. La Gaziantep, fața echipei a fost portivită în ultimele două meciuri. Deși mai au de lucrat, se fac mutări pentru a câștiga cu Șumudică. Jucând cu o formație 5-4-1 în deplasarea de la Samsun, roș-negrii s-au impus și au obținut cele trei puncte” au transmis turcii de la olaymedya.