A refuzat să părăsească naționala după decesul tatălui și a fost titular: "Ce om grozav!"

Stanislav Lobotka Napoli Slovacia Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 17:42
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 17:41

Stanislav Lobotka (28 de ani), mijlocașul lui Napoli și al Slovaciei, traversează momente dificile în cantonamentul echipei naționale.

Joi, clubul Napoli a anunțat că tatăl lui Stanislav Lobotka a decedat și a transmis condoleanțe famileii fotbalistului slovac. La o zi distanță, mijlocașul a fost titular la echipa națională în meciul cu Portugalia (0-1), din preliminariile EURO 2024.

Stanislav Lobotka, titular la o zi după decesul tatălui

Deși i s-a oferit varianta de a părăsi cantonamentul echipei naționale și a fi alături de familie în aceste momente dificile, Lobotka a decis să rămână și să joace împotriva Portugaliei, hotărâre care l-a surprins inclusiv pe selecționerul Slovaciei, Francesco Calzona (54 de ani)

"În ciuda a ceea ce s-a întâmplat, el a decis să rămână cu noi. M-a surprins și pe mine și sunt mândru că lucrez cu Stan. E un jucător și un om grozav", a spus Calzona, potrivit Football Italia.

• 83 de minute a jucat Lobotka împotriva Portugaliei. Lusitanii au înscris unicul gol al meciului în minutul 43, prin Bruno Fernandes

Luni, Slovacia va mai disputa un meci în preliminariile EURO 2024, contra celor din Liechtenstein.

Slovacia ocupă locul secund în grupa J de calificare, cu 10 puncte, la egalitate cu locul 3, ocupat surprinzător de Luxemburg. Lider este Portugalia, cu 15 puncte.

Lobotka a semnat cu Napoli în 2020, când a fost cumpărat de la Celta Vigo, pentru 21 de milioane de euro. Slovacul a strâns 117 meciuri și două goluri, iar în sezonul precedent și-a trecut în palmares titlul în Serie A.