72 de GOLURI intr-o repriza! Federatia Nigeriana a anulat meciul! Cele mai mari infrangeri din istorie!

Nigeria Australia infrangere Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2013, 11:36
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2013, 23:46

►Marti 23 iulie - Europa, ne-am intors! 21:45 Vardar - Steaua, in direct PRO TV si Voyo.ro

Echipa nigeriana Akurba FC a fost invinsa cu 79-0 in playofful pentru liga a cincea. Meciul insa a fost anulat de catre Federatia Nigeriana. Mai ciudat este ca in prima repriza s-au marcat "doar" 7 goluri, restul de 72 fiind inscrise in doar 45 de minute.

Iata si alte exemple de infrangeri capitale

Australia-Samoa Americana 31-0, 2001

Acesta infrangere este atat de celebra incat are proprie pagina de wikipedia. Fanii australieni se asteptau la multe goluri, deoarece Samoa pierduse deja cu 13-0 si 8-0 celelalte meciuri. Pentru ca nu se temeau de adversarii lor care aveau, in general, 15 ani, Australia a ales sa joace cu mai multe rezerve. Archie Thompson a marcat 13 goluri, devenind cel mai bun marcator dintr-un meci international. Samoa a avut un singur sut pe poarta, in
minutul 86, care a fost aparat. Nicky Salapu, portarul care a incasat 31 de goluri, a recunoscut ca a fost traumatizat dupa meci si a plecat imediat sa bea de suparare. Singurul lucru care l-a mai scos din starea sa a fost o victorie in fata Australiei, insa pe PlayStaion.

Gerogia Tech Engineers - Cumberland Bulldogs 222-0, 1916

Cumberland nu erau tocmai o adunatura de amatori. Cu un an inainte, ei i-au invins pe cei de la Georgia cu 22-0, intr-un meci de baseball. Insa in 1916, cele doau echipe s-au intalnit in cadrul unui meci de fotbal american. Numai ca cei din Cumberland nu mai aveau teren de fotbal american, asa ca au desfiinta si echipa. Totusi, ei au strans 14 tineri si i-au trimis la Atlanta pentru meci. Au pierdut cu 222-0.

Barbados - Grenada 4-2

Nu este o infrangere atat de sonora din punctul de vedere al scorului, insa este una foarte interesanta. La Cupa Caraibelor, Barbados avea nevoie de o victorie la doua goluri pentru a se califica in fazele finale. Altfel, Granada era cea care mergea mai departe. Pana acum nimic ciudat. Numai ca organizatorii au decis ca in cazul unui egal, golul de aur sa valoreze cat doua goluri. Barbados a condus cu 2-0, iar Granada a redus din diferenta. Cand mai erau doar trei minute de jucat, Barbados a ales sa isi inscrie un autogol, pentru a merge in prelungiri.
Golul de aur a fost marcat de Barbados, de data asta in poarta Grenadei.