WOW! Steaua si-a aflat adversara din turul 2 al Europa League! Au reusit scorul serii in competitie desi la pauza era doar 1-0

Steaua Europa League Rudar Velenje Tre Fiori Europa League Steaua si-a aflat adversara din turul 2 al Europa League! Au reusit scorul serii in competitie desi la pauza era doar 1-0
Data publicarii: Vineri 13 Iulie 2018, 08:30
Data actualizarii: Vineri 13 Iulie 2018, 08:34

N-a fost nevoie decat de mansa tur pentru ca echipa calificata pentru a o intalni pe Steaua in turul 2 al Europa League sa fie cunoscuta.

Nu mai e nicio indoiala: Steaua o va intalni in turul 2 al Europa League pe Rudar Velenje din Slovenia! Aceasta a reusit cel mai mare scor in prima mansa din turul 1 preliminar: a invins-o cu 7-0 pe Tre Fiori din San Marino! Atacantul de 21 de ani, Milan Tucic, a deschis scorul in minutul 33.

Dupa pauza, cei de la Rudar s-au dezlantuit! Radic, Parfitt-Williams si din nou Tucic au dus scorul la 4-0 in doar 15 minute din actul secund. Rudar a mai marcat de 3 ori pe final prin Della Valle (autogol), Radic si Solomun si este linistata inaintea partidei retur.

Rudar Velenje e la a sasea participare in cupele europene, cu doua dintre ele in Cupa Intertoto. Rudar a mai participat in Cupa Cupelor dupa ce a castigat Cupa Sloveniei in 1998, singurul trofeu din istoria clubului. O singura calificare are Rudar, in 2010, dupa dubla cu Narva TTrans, 3-0 si 3-1. Slovenii au revenit in Europa dupa 4 ani. In 2014 au fost eliminati la penalty-uri de Laci.

Rudar e un club infiintat in 1948 si joaca meciurile de acasa pe arena Ob Jezeru cu capacitate de 2500 de locuri. Rudar Velenje a incheiat sezonul trecut pe locul 4 in Slovenia. Steaua va juca primul meci in Slovenia, pe 26 iulie, si returul acasa, pe 2 august.