VIDEO Lacrimile pe care stelistii vor sa le revada! Asta e cea mai mare SURPRIZA reusita de Steaua in deplasare! Va reusi una si cu Twente?

Steaua Betis Sevilla Europa League twente Europa League
Data publicarii: Miercuri 22 Februarie 2012, 14:49
Data actualizarii: Miercuri 22 Februarie 2012, 15:12

Twente - Steaua, joi, de la ora 20.00, in direct la ProTV!

Sezonul 2005/2006 chiar a fost unul magic pentru stelisti. Inainte de semifinala, oamenii lui Olaroiu au reusit o surpriza imensa in deplasarea de la Sevilla, contra lui Betis. Dupa 0-0 in tur pe Stadionul National, Steaua a reusit un meci neasteptat de mare in Spania. A fost 3-0!

Banel a deschis scorul in minutul 54, dupa un contraatac in care le-a furat mingea spaniolilor, a patruns rapid in careu si a sutat pe langa poartarul advers.

Steaua s-a bucurat dupa deschiderea de scor si de eliminarea celui mai periculos jucator de la Betis, Joaquin, dupa un cot aplicat in fata lui Dica.

Steaua a facut 2-0, prin Victoras Iacob, care a reluat in poarta cu capul o centrare perfecta venita de pe partea dreapta de la Nicolae Dica.

Contraatacurile au fost atunci arma perfecta pentru Steaua, care a mai marcat odata, pentru 3-0, prin Banel Nicolita, care a driblat un adversar la 20 de metri si a sutat superb la coltul lung.

Steaua s-a calificat atunci in sferturile de finala, acolo unde a dat peste Rapid. Dupa 0-0 acasa si 1-1 pe Giulesti, Steaua s-a calificat in semifinala istorica in care a intalnit-o pe Middlesbrough, antrenata la acea vreme de Steve McClaren.

A fost 1-0 in Romania si 2-0 in minutul 24 al returului din Anglia, insa totul s-a incheiat intr-un cosmar cu oamenii lui McClaren revenind uluitor si reusind sa castige cu 4-2 pentru o finala de vis cu Sevilla.