VIDEO A fi sau a nu fi in PRIMAVARA europeana! Steaua revine in locul de COSMAR pentru romani! Cum s-a ratat o generatie intreaga in Danemarca:

Data publicarii: Vineri 23 Noiembrie 2012, 12:12
Data actualizarii: Vineri 23 Noiembrie 2012, 12:12

VIDEO - Molde 1-2 FC Copenhaga
VIDEO - Rezumatul de la Danemarca 2-2 Romania, 2003
Povestea dusmanului numarul 1 pentru romani: arbitrul Urs Maier, spusa chiar de el!

Chiar daca a fost umilita de Stuttgart pe national arena, Steaua se putea califica de aseara in primavara europeana daca Molde reusea egalul cu Copenhaga pe teren propriu. N-a fost sa fie. Danezii au reusit sa inscrie golul victoriei si al sperantei in minutul 76 prin Gislason.

Ca sa se califice in primavara, Steaua trebuie sa plece neinvinsa de pe stadionul lui FC Copenhaga, unul de trista amintire pentru romani. Acolo, Romania a pierdut dramatic calificarea la EURO 2004, dupa un meci de cosmar incheiat la egalitate, scor 2-2.

A fost un meci incredibil in 2003, la Copenhaga. Unul in care romanii au ratat o multime de ocazii, au avut un penalty dictat aiurea impotriva lor si au fost egalati in minutele de prelungire acordate nejustificat.

Elvetianul Urs Maier a fost dusmanul numarul 1 pentru romani atunci. A fost amenintat cu moartea si s-a temut pentru viata lui.

Elvetianul nu a vorbit atunci despre incidente, insa a povestit totul in autobiografia sa, "Du bist die entscheidung", in traducere "Tu decizi".

"Cu adevarat teama mi-a fost in afara terenului, si in special dupa doua meciuri. Prima data s-a intamplat dupa partida Danemarca-Romania. A doua oara s-a intamplat dupa sfertul de finala Anglia-Portugalia de la Europenele din 2004.

Evenimentele care au urmat meciului din Danemarca au semanat cu o adevarata revolta indreptata mai ales impotriva mea. Motivul: romanii s-au simtit nedreptatiti.

Ambasada Elvetiei de la Bucuresti a fost asaltata de peste 5.000 de oameni care erau furiosi pe mine. Au urmat amenintari cu moartea. A fost o perioada delicata, iar eu nu am avut nicio reactie la inceput. Nu stiam daca furia si amenintarile suporterilor romani vor lua forme concrete.
Revolta a fost provocata de un penalty pe care l-am dictat impotriva echipei Romaniei, cand aceasta conducea cu 1-0.

Un jucator care avea deja un cartonas galben trebuia sa execute un corner. Sfidator, s-a indreptat agale spre fanion, convins ca nu ii pot da cartonas rosu si nu pot prelungi meciul.

In minutul 72, romanii conduceau cu 2-1, rezultat care ii califica la Euro 2004. De altfel, pe parcursul meciului jucasera mai bine decat adversarii lor. Spre sfarsitul partidei, romanii au irosit o ocazie uriasa. S-au purtat de parca in ziua aia nu li se putea intampla nimic. Un jucator care avea deja un cartonas galben trebuia sa execute un corner.

Sfidator, s-a indreptat agale spre fanion, convins ca nu ii pot da rosu si nu pot prelungi meciul. In prelungiri, antrenorul a dorit sa mai faca o schimbare. In acest caz, prelungirile vor dura mai mult. Exact in secunda 30 a minutului 94 s-a intamplat ceea ce avea sa declanseze furia romaneasca.

Danezii au marcat si au egalat. Ei mergeau mai departe, iar romanii stateau acasa. Romanii erau convinsi ca eu eram vinovat de esecul lor, si nimic nu putea sa le schimbe parerea. Presa romaneasca s-a implicat mult prea mult in aceasta poveste si mi-a facut publica adresa de e-mail.

Am fost bombardat cu e-mailuri pline de amenintari dintre cele mai dure. Am incercat sa ma apar, sperand totodata ca totul se va termina intr-o buna zi. Reactia lor a depasit cu mult supararea normala a unor iubitori de fotbal. Si ar fi fost de ajuns ca unul dintre ei sa-si puna amenintarile in practica.

Am fost bombardat cu e-mailuri pline de amenintari dintre cele mai dure. Reactia lor a depasit cu mult supararea normala a unor iubitori de fotbal. Si ar fi fost de ajuns ca unul dintre ei sa-si puna amenintarile in practica", a scris Maier.

VIDEO Danemarca 2-2 Romania, 2003