Vaslui, a treia echipa romaneasca care intalneste o formatie din Letonia!

FC Vaslui Europa League
Data publicarii: Vineri 01 August 2008, 16:03
Data actualizarii: Vineri 01 August 2008, 16:04
FC Vaslui este a treia echipa din campionatul intern care va intalni o formatie din Letonia in cupele europene, pe Metalurg Liepaja, dupa ce Rapid a evoluat impotriva lui Skonto Riga, iar Dinamo a jucat tot formatia din Liepaja.

In sezonul 1999-2000, Rapid a intalnit campioana Letoniei, Skonto Riga, in turul intai preliminar al Ligii Campionilor, de care nu a putut sa treaca, dupa 3-3 la Bucuresti - goluri Barbu, Schumacher si Mutica, si 1-2 la Riga, unde Narcis Raducan a deschis scorul in minutul 33, dar gazdele au reusit sa intoarca rezultatul. Acelasi fotbalist a fost eliminat in minutul 81, la scorul de 1-2.

In sezonul 2003-2004 al Cupei UEFA, Dinamo a evoluat impotriva formatiei Metalurg Liepaja in turul preliminar, pe care a invins-o cu scorul de 5-2 la Bucuresti, dupa reusitele lui Danciulescu (2), Florentin Petre (2) si Cosmin Barcauan. Mansa retur s-a incheiat la egalitate, scor 1-1, unicul gol al gruparii "alb-rosii" fiind inscris de Ianis Zicu.

Echipa FC Vaslui va intalni formatia letona Metalurg Liepaja in turul doi preliminar al Cupei UEFA, conform tragerii la sorti de vineri de la sediul forului fotbalistic european. FC Vaslui va juca primul meci in deplasare, la 14 august, returul urmand sa aiba loc la 28 august in Romania. In cazul in care va trece de turul doi preliminar, FC Vaslui va accede in primul tur al Cupei UEFA.