VIDEO EXCLUSIV Starul de 100 de milioane de euro al lui Manchester United s-a făcut de râs cu schema făcută: „E jenant!” Reacția lui Ten Hag

Manchester United antony Erik ten Hag Europa League
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 08:50
Data actualizarii: Vineri 28 Octombrie 2022, 08:53

Manchester United s-a impus fără probleme în returul cu Sheriff Tiraspol din penultima rundă a grupelor Europa League, scor 3-0.

„Diavolii roșii” au câștigat meciul cu Sheriff și și-au consolidat poziția a doua în clasamentul Grupei E. Scorul a fost deschis de Dalot, aproape de finalul primei reprize, din pasa lui Eriksen, iar în minutul 65, Rashford a dublat avantajul echipei sale.

Revenit în lot și în „primul 11” după excluderea primită în urma meciului cu Tottenham, Cristiano Ronaldo (37 ani) a reușit să închidă tabela de marcaj în minutul 81.

Momentul în care Antony s-a făcut de râs

Starul pe care Manchester United a plătit 95 de milioane de euro în această vară, Antony (22 ani) a fost „ținta” criticilor după o schemă încercată în minutul 37, când scorul era 0-0. Brazilianul a primit în banda dreaptă, acolo unde nu avea niciun adversar în jurul său și a început să se învârtă pe loc cu balonul la picior.

Momentul nu a trecut neobservat, mai ales în contextul în care faza făcută de Antony nu a adus niciun avantaj echipei. Robbie Savage a spus despre moment că a fost „jenant”, în timp ce Paul Scholes s-a arătat neimpresionat de Antony.

„Nu știu ce face. E ridicol. Caută spectacol. Nu știu ce beneficiu îi aduce schema aia. Chiar și înainte, nu a făcut nimic în meci. Cred că are nevoie de o schemă mai interesantă. Nu știu dacă e schemă sau entertaiment. Așa arăți ca un clown”, a spus Scholes pentru BT Sport.

Reacția lui Ten Hag și declarațiile de la final

Antony a fost schimbat de Erik ten Hag la pauza meciuluii, iar tehnicianul a fost surprins, imediat după „gestul tehnic” făcut de brazilian dând din cap, dezaprobator. La final, antrenorul neerlandez a vorbit despre moment.

„Nu acesta a fost motivul schimbării de la pauză. Nu am o problemă cu schemele, cât timp sunt fucționale. Vreau mai mult de la el, să alerge mai mult în spate, să apară mai mult în careu. Când ai o astfel de schemă, e drăguță cât timp este funcțională. Dacă nu pierzi mingea, atunci e ok, dar dacă e o schemă făcută doar de dragul de a o face, atunci îl voi corecta”, a spus Ten Hag conform BBC