VIDEO S-a defectat VAR-ul! Arbitrul nu i-a acordat un penalty Barcelonei, deși nu a putut revedea faza

Data publicarii: Joi 14 Aprilie 2022, 23:33
Data actualizarii: Vineri 15 Aprilie 2022, 20:36

Moment inedit în meciul Barcelona - Eintracht Frankfurt, din sferturile de finală ale Europa League, transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

În minutul 58 al partidei de pe Camp Nou, când Eintracht Frankfurt conducea cu 2-0, arbitrul portughez Artur Dias a oprit meciul pentru a revedea la monitorul VAR o fază petrecută cu câteva secunde înainte, când Rafael Borre, atacantul oaspeților, a atins mingea cu mâna în careul propriu.

S-a stricat VAR-ul în meciul Barcelona - Eintracht Frankfurt

Artur Dias a mers să revadă faza, însă pe monitorul VAR nu apărea nicio fază din meci, ci doar sigla UEFA. În schimb, centralul portughez a folosit niște căști oferite de arbitrul de rezervă, cel mai probabil pentru a comunica cu colegii din camera VAR.

După câteva minute de confuzie, arbitrul a revenit pe teren și a făcut semn că nu acordă penalty. Portughezul a continuat să acuze probleme cu sistemul de comunicație, iar jocul s-a reluat după aproximativ patru minute de întrerupere.

Meciul de pe Camp Nou a fost arbitrat de o brigadă din Portugalia. În camera VAR s-au aflat Joao Pinheiro și Tiago Martins.