PSV se califica dramatic in sferturi: PSV 0 - 1 Tottenham (6-5 dupa penalty-uri): REZUMAT

Data publicarii: Miercuri 12 Martie 2008, 21:25
Data actualizarii: Miercuri 12 Martie 2008, 21:25
VISUL LUI JUANDE RAMOS S-A DESTRAMAT!

Meci dramatic la Eindhoven, unde PSV a reusit o calificare miraculoasa in sferturile Cupei UEFA. Dupa 1-0 pe White Hart Lane, olandezii sperau ca au o misiune usoara in fata trupei lui Juande Ramos. Englezii aveau nevoie de o victorie cu 2-0, sau 1-0 pentru a trimite meciul in prelungiri.

Dupa o prima repriza in care n-au prea miscat, cei de la Tottenham au pornit asediul la poarta lui Gomez, iar golul a picat in minutul 81, cand Berbatov l-a invins pe portarul brazilian cu o finalizare de exceptie.

Englezii au impins meciul in prelungiri si erau echipa care venea din urma. Ambele echipe puteau da lovitura decisiva, insa scorul a ramas 1-0 pentru Tottenham iar Eindhoven a castigat la loteria penalty-urilor si a pus capat visului lui Juande Ramos de a castiga a treia Cupa UEFA la rand.

Berbatov, O, Hara, Huddlestone, Bent si Zokora au marcat pentru Tottenham de la 11 metri, iar Chimbonda a ratat lovitura decisiva care a trimis PSV-ul in sferturi.

Olandezii au punctat prin Simons, Farfan, Salcido, Dzsudzsak, Bakkal si Marcelis. Gomez a parat penalty-ul lui Jenas si a fost eroul serii pentru PSV.