Planul pregătit de Fatih Terim pentru duelul cu Lazio din Europa League. Ce implicare au Cicâldău și Moruțan

Fatih Terim Alexandru Cicaldau Europa League Galatasaray Olimpiu Morutan Europa League
Data publicarii: Miercuri 15 Septembrie 2021, 11:04
Data actualizarii: Miercuri 15 Septembrie 2021, 16:29

Galatasaray continuă aventura europeană în grupele Europa League, iar în primul meci joacă cu Lazio, pe teren propriu.

Meciul este joi, de la 19:45, în direct pe PRO X. Fatih Terim își dorește să nu mai repete evoluțiile din campionatul Turciei, când au pierdut puncte importante din cauza greșelilor în defensivă și a pregătit un plan pentru partida cu italienii.

Tehnicianul turc se bazează pe Moruțan și Cicâldău pentru întregul meci și intenționează să-i folosească toate minutele pentru a păstra forța ofensivă.

"Trebuie să păstrăm mingea și să determinăm ritmul de joc, să nu le oferim spații adeversarilor", a declarat Terim.

Egal pentru Galata în campionat

Fatih Terim a început meciul cu Trabzonspor (2-2) cu ambii români în teren. Însă Moruțan a fost schimbat de antrenor la pauză, iar Cicâdău a fost înlocuit în ultimele 10 minute ale partidei.

Cu toate acestea, Erman Toroglu, fostul fotbalist turc, consideră că tehnicianul a greșit în momentul în care a renunțat la Moruțan după doar 45 de minute. Analistul TV îl îndeamnă pe tehnicialul lui Galatasaray să mizeze în continuare pe Moruțan.

"Fatih Terim a greșit în momentul în care l-a scos pe Olimpiu Moruțan din joc. Atât timp cât Moruțan n-are piciorul rupt sau nu leșină, trebuie să joace. El oferă dinamism atacului echipei", a precizat Erman Toroglu, potrivit Sabah Spor.