OFICIAL! Doua recorduri EUROPENE stabilite de Steaua la meciul cu Aalborg! Anuntul facut de UEFA

Steaua Aalborg Claudiu Keseru Europa League Europa League
Data publicarii: Vineri 19 Septembrie 2014, 11:10
Data actualizarii: Vineri 19 Septembrie 2014, 11:13

Steaua a facut un meci istoric cu Aalborg, dupa un inceput slab de partida.

Dupa o repriza slaba, in care danezii au lovit bara si au ratat mai multe ocazii de a deschide scorul, Steaua s-a dezlantuit dupa pauza si a marcat de sase ori in 23 de minute!

Keseru a intrat in istoria Europa League la prima participare din cariera sa, cu un hattrick in 12 minute. E cel mai rapid hattrick reusit in aceasta competitie, existenta ce-i drept doar din 2009. Keseru l-a batut pe Steven Gerrard de la Liverpool, care a reusit sa inscrie de trei ori la rand in partida cu Napoli din 2010, anunta UEFA.

Pentru Steaua au mai stralucit Sanmartean, care a deschis scorul, si Rusescu, aflat la prima dubla de la revenirea la Steaua. Scor final 6-0 pentru Steaua, cea mai mare diferenta de scor din istoria Europa League.

Steaua si-a egalat propriul record in cupele europene cu acest rezultat, dupa 6-0 cu Young Boys Berna in 1979 in Cupa Cupelor.