"Nu am experimentat așa ceva". Xavi, uimit de atmosfera de pe Camp Nou: ce a declarat tehnicianul Barcelonei

Xavi Hernandez Europa League fc barcelona Napoli Europa League
Data publicarii: Vineri 18 Februarie 2022, 08:19
Data actualizarii: Vineri 18 Februarie 2022, 08:24

Barcelona și Napoli au încheiat la egalitate, scor 1-1, prima manșă din play-off-ul pentru optimile de finală din Europa League.

Zielinski a deschis scorul, după ce a marcat în minutul 29 al meciului. Catalanii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Ferran Torres, care a înscris din lovitură de la 11 metri.

La finalul partidei, în cadrul conferinței de presă, Xavi a vorbit despre ce s-a întâmplat pe teren, dar și despre felul în care a trăit partida, analizând atomosfera de pe Camp Nou.

"Adevărul este că am lăsat Camp Nou diferit acum șase ani. Acum atmosfera este extraordinară, excepțională... nu am experimentat așa ceva. Oamenii sunt entuziasmați, își doresc să vadă lucruri frumoase... sunt momente inedite. Sunt recunoscător", a declarat Xavi la conferința de presă.

Istvan Kovacs, criticat în timpul meciului Barcelona - Napoli

În reprizat secundă, Kovacs a dictat un penalty pentru Barcelona, când a consultat sistemul VAR pentru un henț comis în careu de Juan Jesus, însă publicația catalană Sport i-a reproșat românului mai multe decizii luate în prima repriză.

Jurnaliștii catalani au fost nemulțumiți de anumite faulturi acordate mult prea ușor pentru Napoli sau de unele intervenții ale italienilor care nu au fost sancționate.

"Ce fault fluieră Kovacs! Adama s-a duelat cu Juan Jesus, care l-a pus la pământ. Începem bine. Sper că arbitrajul nu va continua în aceeași linie pe tot parcursul meciului", au scris catalanii, încă din minutul 2.